Vytisknout
Nadřazená kategorie: Články
Kategorie: Apologetika

Jaká je v našich zeměpisných šířkách přesvědčivě nejčastější námitka vůči Boží existenci? Utrpení a zlo ve světě. Všichni se do relativně významné míry s nějakou formou utrpení setkáváme a protože jsme byli stvořeni pro lepší svět (tak tomu věří křesťané) vnímáme zlo jako výrazně nepřirozenou skutečnost. Se samozřejmostí očekáváme, že by se věci měly vyvíjet podle našich přání a jsme zaskočeni a rozezleni, když se tak neděje...

 

Až potud je vše pochopitelné. To co je už pochopitelné méně, je když se lidé vyjadřují v tom smyslu, že kdyby opravdu Bůh existoval, nestalo by se to, či dokonce ono, protože Bůh by to určitě nedopustil. Dá se na takovou myšlenku nějak odpovědět? Věřím, že ano.

 

Ukažme si to na příkladu. Sériový brutální vrah již bez zřejmého důvodu zabil devět lidí a plánuje vraždu dalšího. Ví Bůh, co se chystá? Může vraždě zabránit? Je to Bůh, řekněme,že tedy ví a může. Ať to ale udělá, jak chce, nevyhne se jedné věci. Bude muset vstoupit do svobodného rozhodování toho vyšinutého jedince a zvrátit jej. Vrah má totiž samozřejmě stejně jako i my všichni ostatní svobodnou vůli, kterou nesčetněkrát za den využije.

 

Řekněme, že bychom vůbec nebyli proti, kdyby právě toto Bůh udělal. Bůh, který zastaví vrahovu ruku a zabrání tak nespravedlivému krveprolití, by se téměř všem líbil. Dobrá, co ale ostatní ukrutnosti? Nemohl by Bůh podobným způsobem zabránit i znásilňování? A co takhle vykořisťování dětí či mučení? I tady bychom určitě téměř všichni souhlasili s Boží intervencí, byť v sobě obnáší nutné porušení svobodné vůle násilníka. Proč by to tu ale vlastně nakonec mělo končit? Jaký smysl má porušit svobodnou vůli šéfa Al Kaidy, ale neudělat už nic s nelegálním prodejem zbraní této organizaci zprostředkovaným ministerským náměstkem, který nedělá o moc víc jiného, než že „pouze podvádí" či „lže"?

 

Teď mně ale napadá...už jste někdy něco malého ukradli? Už jste někdy drobet zalhali nebo někoho podvedli? Odpověď znám. Pakliže má Bůh ze světa vymýtit morální zlo, musí tedy zasáhnout do svobodné vůle všech z nás, neboť jak každý v hloubi duše víme (nebo nám potvrdí ti, kdo s námi žijí), každý z nás ve svém životě určité zlo napáchal.

 

Jste tedy ochotni zbavit se svobodné vůle? Jestliže ne, jsou vaše poznámky o Bohu neexistujícím jenom proto, že nezasáhne a zlo neodstraní, liché. Jestliže ochotni jste, vítejte mezi křesťany. Jsou to právě oni, kdo se s větším či menším úsilím snaží podřídit svoji vůli tomu, který jediný je od počátku dobrý.

 

 

Jiří Lem.

 

Podobné články:

Zlo jako argument pro Boží existenci?