Jak častý je tento typ otázky! Odpověď na ni se ani neočekává. Jako když se vyloží královská postupka v pokeru. Skeptik s vítězným úsměvem na líci ukončuje debatu a teista vyklízí pole. Co se na to dá také říci, že? Že jej nestvořil nikdo? Všechno má přece svoji příčinu, tak proč by ji z čista jasna neměl mít Bůh?
Křesťan tvrdí, že jeden z důvodů pro existenci Boha jednoznačně vyplývá z existence vesmíru. Víme o něm totiž nyní poměrně velmi bezpečně (díky filozofii, fyzice a moderní kosmologii), že měl počátek v čase a nemohl tudíž existovat věčně. Jestliže ale vesmír není věčný, a protože platí, že z ničeho něco nevznikne, musel vesmír stvořit někdo jiný, odlišný od vesmíru samého. Tím musel být Bůh. Dobrá, namítne skeptik. Kdo ale toho Boha stvořil? Kdo poté stvořil Boha, který stvořil onoho prvního Boha? Takto bychom se mohli cyklit donekonečna....říká se tomu nekonečný regres. Jak to tedy je? Musíme mít vysvětlení B pro vysvětlení A? A vysvětlení C pro vysvětlení B? A tak donekonečna? Není náhodou nezbytně nutné se někde zastavit? Musel tedy Boha někdo stvořit nebo ne?
- Otázka kdo stvořil Boha, má za cíl shodit celé téma Boží existence ze stolu jako irelevantní. To je ale, obávám, se velice předčasné. I kdybychom totiž odpověď na ní neznali a pouze prohlásili, že nemáme nejmenší tušení, nic to nemění na skutečnosti, že je velice rozumné o Bohu mluvit a na základě nepřeberného množství racionálních důvodů postulovat jeho existenci. Představte si, že je při první návštěvě člověka na Marsu nalezena opuštěná továrna na výrobu dudlíků. Lidé na Marsu ještě nikdy předtím nebyli. Program SETI do této chvíle nezaznamenal jedinou známku inteligentní komunikace z vesmíru a lidstvo nemá žádný důvod věřit tomu, že ve vesmíru osamoceno není. A ejhle. Kde se vzala, tu se vzala - fabrika na dudlíky. Nebudeme si doufám myslet, že se postavila sama, jak věří evolucionisté v případě továrny zvané buňka? Ne, museli to být nějací inteligentní tvorové. Víme ale kdo byli? Máme tušení odkud jsou ony bytosti, nebo kdo je stvořil? Nikoliv. Nevíme vůbec nic o jejich příčině a přesto – sotva budeme chtít věc uzavřít s tím, že poněvadž v tomto ohledu informaci postrádáme, ti tvorové existovat nemohli a nemohou. Ne, něco takového by nikoho ani nenapadlo. Máme-li tedy důvod usuzovat na existenci těchto bytostí, nemůže být absence odpovědi na otázku po jejich příčině důvodem pro to, jejich existenci zpochybňovat.
- Víte jak moc lechtivý je socialismus? Nebo jak statečný je zinek? Proč tyto otázky nedávají smysl? Objevují se v nich totiž pojmy, které nemohou mít vlastnosti, jenž jsou jim připisovány. Zinek nemůže být statečný, i kdyby stokrát chtěl a on nakonec stejně ani chtít nemůže. Proč sem tahám socialismus nebo zinek? Na rozdíl od nesmyslnosti dotazu na chrabrost zinku, je úplně legitimní, ptát se po jeho příčině. Tento měkký, lehce tavitelný kov patří do kategorie subjektů, které jsou konečné. Otázka po tom kde se zinek vzal je tudíž v pořádku, otázka na jeho odvahu už ne. V opačném gardu je to podobné i s Bohem. Příčinu potřebují ty věci, které mají počátek, nikoliv ty, které jej nemají. Opravdu se chceme ptát po příčině bytosti, která je nutně ze samé svojí definice nezapříčiněná? Jaký význam by mělo nazývat Bohem bytost, kterou někdo stvořil? Pojem příčina se na Boha vztáhnout nedá, protože ve svém bytí existuje sám o sobě. V Bibli proto také při Božím představení se Mojžíšovi zazní „Jsem, který jsem", tj. „Jsem ten, který má bytí sám v sobě".
- Určitě budete souhlasit s tím, že z ničeho (mám na mysli opravdové NIC) něco nevznikne. Nepohádáme se určitě ani poté, co budu tvrdit, že NĚCO (vy, já, stromy..) nyní rozhodně existuje. Jestliže ale platí první i druhé věta, je neúprosně logické věc uzavřít s tím, že NĚCO MUSELO VŽDY EXISTOVAT. Buď vesmír a nebo něco mimo něj - v opačném případě by tu dnes nic být nemohlo, přičemž tak tomu ale prokazatelně není. V článku nazvaném Kosmologický argument pro existenci Boha jsem shromáždil velké množství důkazů pro dnešní vědou naprosto nezpochybnitelný závěr v tom smyslu, že vesmír věčný není a má svůj počátek v čase. Pro věčný vesmír neexistuje jediný důkaz. Co tedy je ona věčná entita, která nutně předchází v čase přivší vesmír? Máme jedinou logickou volbu....
Bůh je nezapříčiněnou bytostí, která stvořila vše co vzniklo. Je nestvořeným stvořitelem vesmíru a všeho v něm.
Kosmologický argument pro existenci Boha
Jiří Lem.